Leczenie za granicą - Logo

Irlandzka służba zdrowia nie radzi sobie z problemem kolejekKłopoty irlandzkiej służby zdrowia

Tekst stanowi skrót (w języku polskim) oryginalnego artykułu,
który ukazał się w interentowym wydaniu The Irish Times z dnia 15-01-2021 r.

Ponad 830 000 pacjentów znajduje się obecnie na listach oczekujących. Listy oczekujących na leczenie prawdopodobnie wzrosną ze względu na wpływ ostatniego wzrostu liczby przypadków Covid-19

Obecnie na listach oczekujących na leczenie i wizyty w szpitalu znajduje się ponad 830 000 osób, a opóźnienia mogą wzrosnąć, ponieważ szpitale zawieszają usługi niepilne, aby poradzić sobie z obecnym wzrostem liczby Covid-19.

Pod koniec grudnia 606 230 pacjentów oczekiwało na konsultacje w szpitalu ambulatoryjnym, o ponad 50 000 od początku 2020 roku, wynika z ostatnich danych Narodowego Funduszu Zakupów Leczniczych (NTPF).

Oddział ambulatoryjny leczy osoby z problemami zdrowotnymi, które trafiają do szpitala w celu diagnozy lub leczenia, ale nie wymagają łóżka ani nocnej opieki. Około 72 475 pacjentów oczekiwało na leczenie stacjonarne lub dzienne, a kolejne 32 539 pacjentów czekało na wizytę w endoskopii przewodu pokarmowego.

W sumie na koniec ubiegłego roku na listach oczekujących do szpitala znajdowało się 838 675 osób. Opublikowane w piątek liczby osób na listach oczekujących wzrosły w ciągu ostatniego roku z powodu pandemii koronawirusa.

Profesor Alan Irvine, prezes Irish Hospital Consultants Association (IHCA) powiedział, że listy oczekujących „prawdopodobnie pogorszą się w wyniku obecnego wzrostu liczby Covid-19”.

Obecnie system szpitali doraźnych jest poważnie obciążony i ma do czynienia z dużą liczbą pacjentów z Covid-19 po ogromnym wzroście rozprzestrzeniania się wirusa w ostatnim miesiącu.

Obecnie w szpitalach przebywa 1850 pacjentów z Covid-19, w tym 184 na oddziale intensywnej terapii, co prowadzi szpitale do ograniczenia innych usług. „Wpływ obecnego wzrostu i nieuniknionego wymogu opóźniania niepilnych wizyt u lekarza będzie szczególnie odczuwalny w drugiej połowie roku” - powiedział prof. Irvine.

Szef grupy konsultantów powiedział, że minie trochę czasu, zanim szpitale „będą mogły wrócić do normalności”. Komentując najnowsze dane z listy oczekujących, prof. Irvine powiedział, że „w uścisku obecnego kryzysu trudno jest planować naprzód, ale po prostu musimy”.


Link do pełnej wersji artykułu The Irish Times w języku angielskim.


Kontakt:

Email:

Facebook:

Telefon:


Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - © MPTM Ltd.


Designed and Developed by DMS LTD - London